Merlin, det er potensialet for fortsatt samarbeid de evaluerer. Potensialet bygger på den forskning AZ gjorde med Fimaporfin på nukleinsyrer (FimaNac) fram til 31.12.2019, der de 6 siste ukene også inkluderte forskning utenfor onkologi. AZ utfører ingen forskning på FimaNac nå, ikke innen onkologi eller noe annet område. PW har avkreftet AZs interesse for FimaVacc og at PCIB er involvert i vaksiner for Covid-19. Alt dette fremgår av PCIBs børsmeldinger og kvartalspresentasjoner. Har du noen referanser som viser at det ikke stemmer er jeg sikker på at det er mange som er interesserte. Er det bare egne spekulasjoner så er det greit, men da lar vi diskusjonen ligge siden du nå har lagt dem fram.
Vi er mange som gjerne skulle se FimaVacc som en del av en Covid-19 vaksine, men der er vi ikke ennå. Holder FimaVacc det den lover er det nok store muligheter for at noen av vaksinekandidatene i en senere fase også testes med FimaVacc. Det forutsetter jo egentlig at ingen lykkes å lage en vaksine som er bra nok og med så mange selskaper som har kastet seg på dette toget skulle det jo være rart at ingen lykkes. Vaksiner har jo blitt laget før, og nye kommer hvert år, like sikkert som influensaen.
Om du syns PCIBs forskning går for sakte er det jo en enkel løsning på det; ansette flere forskere og kjøre flere prosjekter. For å kunne gjøre det trenger selskapet penger og siden PCIB ikke har inntekter må de be oss aksjonærer om mer penger. PCIBs strategi har vært å holde et lav forbruk internt og la partnere gjøre mye av forskningen. Dette har vært et bevisst valg over mange år. Helt greit å være uenig i det, men vi er hvor vi er. Det vi kan påvirke nå er veien videre.